Facebook
Instagram

Domáce klíčkovanieVegan 

Domáce klíčkovanie<span class="badge-status" style="background:#5add08">Vegan</span> 

Keď som pred niekoľkými rokmi objavila klíčky a domáce klíčkovanie, hneď som mu prepadla. Klíčky obsahujú mnoho vitamínov, minerálov, proteinov a ďalších zdraviu prospešných živín. Pomáhajú správnemu tráveniu a zvyšujú imunitu. Sú šťavnaté krásne doplnia jedlá – či už šaláty, mäsové pokrmy, alebo si nimi môžete len tak posypať chlebík so šunkou.

Klíčkovať sa dajú mnohé plodiny, ja mám najradšej semienka alfa-alfa, mungo fazuľku, reďkovku, rukolu a horčičné semienka. Všetky kupujem v biokvalite (v kamenných predajniach, či v eshopoch).

Na naklíčovanie potrebujete základnú výbavu – naklíčovaciu nádobu a misku, či tanierik.  Ja používam hlinenú dvojposchodovú nádobu, v ktorej môžem robiť 2 rôzne druhy klíčkov naraz. Použiť sa však dá aj plastová fľaša s rovným dnom, z ktorej odstrihnete vrchnú časť a do dna ihlou vypálite malé dierky.

Stretnúť sa môžete s 2 druhmi semienok – tie, ktoré nakličujú v miske s dierkami (napr. mungo, reďkovka, cícer, šošovica), a tie, ktoré po namočení do vody okolo seba vytvoria gel (žerucha, horčica, rukola). Tie druhé treba nakličovať buď na špeciálnom sitku, alebo ja zvyknem dať na tanierik navlhčenú papierovú utierku, na ktorú semienka nasypem.

Každá rastlinka potrebuje na naklíčenie iný čas. Zväčša sa jedná o cca 4 dni, o ktoré si už môžete vychutnať svoje klíčky.

Pri naklíčovaní je dôležité klíčky pravidelne polievať, aby mali stále vlhkosť.

Takto to robím ja – nakličovala som reďkovku a semienka alfa-alfa:

 

1.  deň

Semienka som nasypala do misiek a namočila do vody. Po 6 hodinách som vodu zliala a semienka preložila do nakličovacej nádoby. Tú som zavrela vrchnákom. Semienka na začiatku klíčenia potrebujú chlad a tmu, takže ak použijete nádobu bez vrchnáka, odložte na tmavé miesto – kľudne aj do skrine 🙂 Dôležité je klíčky počas celého procesu klíčenia aspoň 2-3x denne prepláchnuť čistou vodou.

 

2. deň

Už je vidieť prvé klíčky! To je radosť, že to funguje. 🙂 Klíčky znovu pravidelne preplachujeme a stále ponecháme v tme.

3. deň

Klíčky znovu trošku podrástli, tak ich prepláchneme, no už ich preložíme na svetlejšie miesto a nezakrývame ich. Lístky za začnú krásne zelenať a klíčky reďkovky sú už aj pripravené na konzumáciu. Alfa-alfa ešte potrebuje trošku podrásť.

4. deň

Reďkovku môžeme ponechať v naklíčovacej nádobe, alebo už aj preložiť do uzatvárateľnej nádoby a skladovať v chladničke. Aj v chlade počas uskladnenia klíčky ešte podrastú. Klíčky alfa-alfa už sú dnes tiež pripravené na jedlo, ale ak chcete, aby boli ešte trošku dlhšie, tiež ich môžete nechať v nádobe. A to je všetko. Klíčky si vychutnajte len tak, alebo nimi posypte akékoľvek jedlo, na ktorom sa vám zažiada trošku pikantnej chuti reďkovky alebo šťavnatej alfa-alfa. Klíčky tepelne neupravujeme a pridávame ich do jedál až na záver, aby si tak zachovali všetky svoje živiny. Klíčky vydržia v chladničke cca 5 dní.